Bebek Ürünleri Testleri, Bebek Bakım Ürünleri

Bebek Kıyafetlerinde Güvenlik Testleri

Bebek kıyafetlerinde boyun ve bel bağcıklarından kaynaklanabilecek boğulma gibi kazaları önlemek amacıyla (0-14 yaş aralığındaki çocuk giysilerinde bulunan bağcık ve kordonların uygunluğu)EN 14682 testi uygulanır. Bebek giysilerinde yer alan kordon ve büzme iplerinin, boğulma ve fiziki yaralanma riski oluşturmayacak şekilde üretilmesi gerektiği ile ilgili tebliğe de yandaki linkten ulaşabilirsiniz: 20 Nisan 2012:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/04/20120420-18.htm
Boyun ve Bel Bağcıkları Sebebiyle Oluşabilecek Tehlikeler
Avrupa Komisyonuna bağlı yayın yapan RAPEX internet sitesinde, standartlara uygun olmadığı için tehlike yaratabilecek ürünler haftalık olarak yayınlanmaktadır. Daha fazla bilgi için:
www.ec.europa.eu/rapex

Bebek Ürünleri Güvenliğinde Kimyasal Maddeler ve Tehlikeleri

Bebek ürünlerinde kullanılan bazı zararlı kimyasalların, kullanım yerleri ve tehlikelerinden bahsedelim.

Bebeklerin ve çocukların daha iyi korunmalarını sağlamak için, Avrupa Birliği ülkelerinde ve birçok yabancı ülkede, bebek ve çocuklara yönelik ürünlerle ilgili çok sıkı güvenlik gereklilikleri uygulanmaya başlanmıştır. Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika’da bazı ürünler geri çağırılmak zorunda kalınmıştır. İşletmelerin maddi ve manevi problem yaşamamaları ve bebek ve çocukların sağlıklarının tehlikeye girmemesi açısından bir çok resmi ve özel kuruluş tarafından kriterler belirlenmekte, kurallar oluşturulmakta ve standartlar tespit edilmektedir.

Bu bakımdan işletmeler bebeklere ve çocuklara yönelik ürünlerini, dünyanın neresinde olursa olsun piyasaya sürmek istedikleri takdirde, ürünlerinin mevcut yasal düzenlemelere ve söz konusu standartlara uygun olup olmadıklarından emin olmak istemektedir. Bu kapsamda olmak üzere test ve muayene kuruluşları tarafından bebek ve çocuk giysilerinden oyuncaklara, biberonlardan bebek arabalarına kadar çok geniş bir yelpazede test ve analiz hizmetleri verilmektedir.

Örneğin bebek ve çocuk kıyafetleri için öngörülen DIN EN 145682 standardı gereğince, bu kıyafetlerin bebek ve çocuklara zarar verebilecek hiçbir tehlikeli tel veya iplik içermemesi gerekmektedir. Ayrıca bu kıyafetlerin, örneğin uyku takımlarının, belirlenen alev önleyici özelliklere sahip olması gerekmektedir.
Bebek ürünleri kapsamına şampuan, krem, losyon, yağ ve benzeri kozmetik ürünler de girmektedir. Bu ürünlerin içerdiği koruyucu maddeler, pH değeri ve mikrobiyal kontaminasyon içerikleri de test edilmektedir.

Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde bebek ürünleri testleri de yapmaktadır.

 

Mobile Menu